Product Details:
| Body Material | Aluminium |
| Size | 1500x210x235 ( 5 feet ) |
| Air Velocity | >20-22 m/s |
| Effective Height | 8-10 ft |
| Model Type | Commercial |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Cronax |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | High Quality Aluminum |
| Model Name/Number | CAA-2015 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
Product Details:
| Body Material | Aluminium |
| Air Velocity | >20-22 m/s |
| Effective Height | 8-10 ft |
| Model Type | Commercial |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Cronax |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 2100x210x235 ( 7 feet ) |
| Material | High Quality Aluminum |
| Model Name/Number | CAA-2021 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
Product Details:
| Body Material | Aluminium |
| Size | 1800x210x235 ( 6 feet ) |
| Air Velocity | >20-22 m/s |
| Effective Height | 8-10 ft |
| Model Type | Commercial |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Cronax |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | High Quality Aluminum |
| Model Name/Number | CAA-2018 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
Product Details:
| Size | 1000x210x235 (3.5 feet ) |
| Air Velocity | Low-16m/s to high-22m/s |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Cronax |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | CAA-2010 |
| Material | High Quality Aluminum |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
Product Details:
| Size | 900x210x235 (3 feet ) |
| Air Velocity | Low-16m/s-high -22m/s |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Cronax |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | High Quality Aluminum |
| Model Name/Number | CAA-2009 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
Product Details:
| Size | 1200x210x235 (4 feet ) |
| Air Velocity | Low-16m/s to high-22m/s |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Cronax |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | High Quality Aluminum |
| Model Name/Number | CAA-2012 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Cronax |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 8 Feet |
| Voltage | 240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Shape | Rectangle |
| Wall Thickness | 25 mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of Industrial Air Shower to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.