Product Details:
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Curtain Height | 10 ft |
| Curtain Width | 200mm |
| Material | PVC |
| Application | Welding Booth, Warehouse |
| Feature | Fire Retardant |
| Mounting Type | Track System |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Door Type | Roll Up |
| Material | PVC |
| Curtain Material | Insulated Curtain |
| Opening Speed | 1.0 mps |
| Color | Blue |
| Application Area | Pharma Plant |
| Operation Type | Motorized |
| Control Option | Push Button, Radar Sensor |
| Resistance to Wind Load | yes |
| Model Number | CIHSD-100 |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Size/Dimension | 4000 |
| Thermal Transmittance | yes |
| Maximum Width | 5000mm |
| Type | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Door Material | Stainless Steel |
| Usage Area | Cold Room |
| Operation Mode | Motorized |
| Slat Thickness | 0.8 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Max Opening Width | 4000 mm |