Product Details:
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Height | 12 ft |
| Curtain Type | Welding Grade PVC |
| Curtain Width | 10 ft |
| Color | Transparent |
| Application | Wash Area |
| Temperature Range | −15°C to 40°C |
| Feature | Fire Retardant, Waterproof |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 2 mm |
| Brand | Cronax |
| Width | 200 mm |
| Length | 50 mtr |
| Strip Thickness | 3 mm |
Product Details:
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Material | Polyester |
| Curtain Type | Polar PVC |
| Application Area | Cold Storage |
| Temperature Range | −40°C to 50°C |
| Color | Blue |
| Thickness | 3 mm |
| Pattern | Plain |
| Roll Width | 200 mm |
| Temperature | -40 Degree C |
| Length | 50 mtr |
| Model Name | Freezer Grade |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Curtain Thickness | 0.5 mm |
| Curtain Width | 4 ft |
| Material | Polyester |
| Curtain Height | 12 ft |
| Pattern | Transparent |
| Material Grade | Standard PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Usage Area | Hospital |
| Color | Blue |
| Operating Temperature | 65C |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Strip Thickness | 5 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Material | Polyester |
| Curtain Type | Ribbed PVC |
| Application Area | Cold Storage |
| Temperature Range | −40°C to 50°C |
| Color | Transparent |
| Style | TRANSPARENT |
| Thickness | 2MM-6MM |
| Pattern | TRANSPARENT |
| App. | INDUSTRIAL |
| Size | 50 METER |
| Product Type | PVC CURTAIN |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Square Feet |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 50 meter |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Cronax |
| Material | PVC |
Additional Information:
Product Details:
| Strip Thickness | 3 mm |
| Curtain Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Height | 10 ft |
| Curtain Type | Antistatic PVC |
| Curtain Width | 10 ft |
| Pattern | Plain |
| Application Area | Food Processing |
| Application | Warehouse |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Feature | Waterproof |
| Color | Transparent |
| Brand | Cronax |
| Length | 50 mtr |
| Thickness | 3 mm |
| Roll Width | 200 mm |
| Material | PVC |
| Working Temperature | 10-65 Degree C |
Additional Information:
Product Details:
| Curtain Thickness | 3 mm |
| Strip Thickness | 3 mm |
| Curtain Height | 14 ft |
| Strip Width | 300 mm |
| Curtain Width | 10 ft |
| Curtain Type | Anti Insect PVC |
| Usage/Application | Industrial |
| Application Area | Industrial Doorway |
| Application | Warehouse |
| Feature | Fire Retardant |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Pattern | Transparent |
| Size | 300 mm |
| Brand | Cronax |
| Material | PVC |
| Thickness | 3 mm |
| Working Temperature | 10-65 Degree C |
We are into producing and providing a comprehensive collection of Tint Blue PVC Strip Curtain. These are made in compliance with defined quality policies and standards.
Also Available In
Width:-300 mm
Thickness:- 3mm, 4mm, 5mm
Hooken System:-MS Powder Coated/ SS 304
Product Details:
| Brand | Cronax |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 5 mm |
| Max Length | 50 mtr |
| Temperature Range | -60 to 80 Degree Celsius |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Material | VIRGIN PVC |
| Thickness | 2MM-6MM |
| Style | TRANSPARENT |
| Usage/Application | Door |
| Pattern | TRANSPARENT |
| Brand | cronax |
| Color | Transparent |
| Size | 50 METER |
| Product Type | PVC CURTAIN |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Square Feet |
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Temperature Range | -40 to 0 C |
| Material Grade | Polar PVC |
| Door Size | 10x10 ft |
| Application | Cold Room |
| Packaging Type | box |
| Size | 200mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 50 mtr |
| Color | Transparent |
| Brand | Cronax |
| Pattern | Plain |
| Material | PVC |
| Style | Transparent |
| Product Type | PVC Strip curtains |
| Thickness | 3 mm |
| Width | 200 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Curtains |
| Color | White |
| Roll Length | 20 meter |
| Door Height | 7 Feet |
| Thickness | 5 mm |
| Brand | Cronax |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of Flexible Transparent PVC Strip to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PVC |
| Brand | Cronax |
| Color | Yellow |
| Thickness | 2 mm |
| Max Length | 50 mtr |
| Temperature Range | 10-65 Degree C |
| Width | 200 mm |
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Material | Polyester |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Industrial |
| Pattern | Plain |
| Brand | Cronax |
We are engaged in offering a wide range of Office Plastic Curtain to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.